بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چیست ؟

English Book

بهترین کتاب آموزش انگلیسی چیست ؟

 

در این موضوع هیچ شکی نیست که کتاب ، یکی از بهترین منابع برای یادگیری هر مطلبی ، به ویژه برای یادگیری زبان انگلیسی است . اما چه کتابی ؟ از آنجایی که کتابهای آموزش زبان انگلیسی بسیار فراوانی در کتابفروشی ها و کتابخانه ها دیده می شود ، این مشکل برای زبان آموزان به وجود می آید که کدامشان را مطالعه کنند تا بهترین جواب را بگیرند .
در این مقاله قصد دارم به شما عزیزان بگویم که تا آنجایی که می توانید کتاب آموزش زبان انگلیسی نخوانید و به جای آن بیشتر به مطالعه آزاد و داوطلبانه دیگر کتابها به زبان انگلیسی بپردازید . از لحاظ علمی کاملا اثبات شده که خواندن کتابهای داستان ، رمان و کتابهای کاربردی خیلی بیشتر و بهتر از کتابهای آموزش زبان و گرامر انگلیسی ، می تواند به تقویت مهارتهای زبان انگلیسی شما کمک کند .

تحقیقات علمی به ما چه می گوید ؟

 

در آزمایشی که توسط پژوهشگران سوئدی روی گروهی از زبان آموزان انجام شد ، نتایج بسیار جالبی به دست آمد ، در هر دو گروه به مدت شش ماه به طور میانگین روزی ۲ ساعت به خواندن زبان انگلیسی پرداختند . گروه اول فقط کتابهای داستان و غیر درسی می خواندند ، در حالی که گروه دوم در این ۲ ساعت تنها به خواندن کتابهای آموزش زبان انگلیسی می پرداختند . در پایان این شش ماه ، از هر دو گروه امتحان تافل اینترنتی گرفته شد . نتایج این تحقیق نشان داد زبان آموزانی که به مطالعه کتاب داستان و غیر داستانی می پرداختند ، در آزمون تافل به طور متوسط ۱۳ درصد بهتر از گروهی که فقط کتابهای درسی خوانده بودند ، عمل کردند . همچنین گروه اول در هنگام مکالمه زبان انگلیسی اعتماد به نفس بیشتری داشتند ؛ از آرامش بهتری برخوردار بودند ؛ خلاقیت بالاتری در استفاده از الگوهای مختلف زبانی به کار می بستند و در کل از یادگیری زبان انگلیسی بیشتر از گروه دوم لذت برده بودند . این تحقیق نشان می دهد که در یادگیری زبان انگلیسی خواندن کتابهای غیر درسی ( مخصوصا کتابهای داستان ) بسیار بهتر از کتابهای آموزش زبان انگلیسی مرسوم است .
واقع گرایانه که بخواهیم نگاه کنیم ، بخش قابل توجهی از مسئولیت مثمر ثمر بودن خواندن یک کتاب ، بر عهده خود کتاب است ( نه خواننده ) . بنابراین اگر کتابهای آموزشی نمی توانند نظر ما را جلب کنند ، مشکل از کتاب آموزشی است . وقتی کتابی می خریم ، چه آموزشی و چه غیر آموزشی ، چه قدر احتمال دارد که آن را تا آخر بخوانیم ؟
در تحقیق مفصلی که روی احتمال رسیدن خواننده به فصل های مختلف کتابها انجام شده است ، نشان داد که ۳۰ درصد از افراد پس از خریدن یک کتاب درسی ، حتی شروع به خواندن آن کتاب نمی کنند . در نهایت ۲۰ درصد افراد موفق می شوند که یک کتاب آموزشی را به پایان برسانند . در حالیکه این اعداد برای دیگر کتابها به ترتیب ۱۰ درصد و ۵۰ درصد می باشد .

مطالعه آزاد و داوطلبانه ، منبع اصلی تقویت مهارت خواندن و افزایش دایره لغات انگلیسی است . منبع اصلی توانایی ما در به کارگیری ساختارهای پیچیده گرامر زبان انگلیسی می باشد . منبع اصلی توانایی ما در نوشتن یک نوشته به شیوه صحیح است و بالاخره منبع اصلی اکثر اطلاعات ما از دنیای پیرامون می باشد . وقتی شما به صورت داوطلبانه کتابهای جذاب انگلیسی می خوانید ، دانش شما از مهارتهای خواندن ، گرامر و … به صورت ناخودآگاه زیاد می شود .این دانش به طور عمیقی در ذهن شما ثبت می شود و در نهایت جزئی از وجود شما می گردد .

به عنوان مثال آقای دزموند توتو برنده جایزه صلح نوبل در این رابطه گفته است :
یکی از چیزهایی که بنده به خاطر آن خیلی از پدر خود متشکرم این است که او برخلاف اصول آموزشی مرسوم ، به من اجازه داد که کتابهای کمدی بخوانم . بنده فکر می کنم که این موضوع دلیل اصلی رشد علاقه من نسبت به زبان انگلیسی و خواندن آن بود .

در رابطه با مطالعه آزاد ، نخستین سوالی که برای شما پیش می آید این است که چه کتابهایی برای این کار مناسب هستند ؟ پاسخ آن بسیار ساده است . کتابهایی که برای شما جذاب و مورد نیازتان است . به عنوان نمونه کتابهای داستان و رمان می توانند مورد مناسبی باشند . اگر هم به داستان علاقه ندارید کتابهای کاربردی مرتبط با علاقه و دانش خود را به زبان انگلیسی بخوانید . در ضمن با به کارگیری کتاب گویای زبان انگلیسی دو مهارت بنیادین خواندن و شنیدن شما به زبان انگلیسی همزمان تقویت می گردند .

نکته پایانی درباره بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی این است که نخست بایستی کتابهای ساده تر را انتخاب کنید . اگر کتاب سختی انتخاب کنید ، نیاز هست که تند تند به دیکشنری مراجعه کنید . این فرآیند تا حد زیادی خسته کننده است و کارآمدی شما را پایین می آورد . بنابراین با کتابهای ساده آغاز کنید . کتابهایی که برای کودکان نوشته شده است می تواند آغاز خوبی باشد . برای نمونه اگر به ستاره شناسی علاقه دارید ، کتابهای استیون ویلیام هاوکینگ را نخوانید . به جای آن با کتابهای ستاره شناسی آغاز کنید که برای کودکان نوشته شده است .

در پایان دوست دارم که نظرات و تجربیات شما در این مورد را بدانم . شما عزیزان در رابطه با بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی چه فکری می کنید ؟ آیا همانند بنده باور دارید که کتابهای درسی کسل کننده و ناکارآمد هستند یا خیر؟ خوشحال می شوم نظر شما عزیزان را بدانم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست