راز موفقیت در آزمون تافل

TOEFL

راز موفقیت در آزمون تافل

 

تافل ( TOEFL ) نام آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاهها و موسسات آموزشی می سنجد . این آزمون ، مهارت در بخشهای شنیداری ، گفتاری ، نوشتاری و درک مطلب انگلیسی را مورد سنجش قرار می دهد . نمره کسب شده در آزمون جهت پذیرش در دانشگاهها به مدت دو سال دارای اعتبار می باشد . آزمون تافل به دو صورت کاغذی ( PBT ) و اینترنتی ( IBT ) می باشد .
برای موفقیت در هر آزمونی داشتن یک برنامه مناسب امری ضروری است . اما در کنار برنامه ریزی کردن ، داشتن هدف نیز امری مهم می باشد . شما برای موفقیت در آزمون تافل نیاز به کوشش و پشتکار دارید . نباید انتظار موفقیت بزرگ را در دوره های کوتاه مدت را داشت . آزمون تافل نیازمند دانش زبان انگلیسی قوی و کسب آمادگی در یک دوره زمانی گسترده است . تجربه نشان می دهد کسانی که از سنین نوجوانی زبان آموزی کرده اند ، موفق تر هستند . طبعا نمی توان به این سوال پاسخ دقیقی داد که چه مدت برای آمادگی در آزمون تافل لازم است ، اما می توان به این موضوع پرداخت که در صورت برخورداری از پایه ای قوی ، حدود چهار تا شش ماه کار مستمر ( مطالعه حداقل ۳ ساعت در روز )  با استفاده از منابع مربوط به این آزمون ،  شما را به کسب نمره ۱۰۰ به بالا رهنمون می شود .
یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان تافل ، نحوه مطالعه شما برای چنین امتحانی است . با اتخاذ روشهای مطالعه درست و هدفمند ، علاوه بر اینکه در وقت خود صرفه جویی قابل ملاحظه ای می کنید ، در دستیابی با نمره مورد نظرتان نیز موفق خواهید بود . بر اساس یک برنامه ریزی منظم به مطالعه بپردازید به عنوان مثال خود را مقید بسازید که به مدت ۴ ماه برای امتحان تافل مطالعه نمایید و هر روز ۶ ساعت را به این امر اختصاص دهید ( این مدت فقط جهت مثال ذکر شده است و بنا به اینکه پیشینه دانش زبان شما چگونه است ، زمان آماده سازی جهت شرکت در آزمون تغییر خواهد نمود . )
تمامی چهار مهارت Reading ، Speaking ، Listening و Writing را همزمان با هم تمرین کنید . در آزمون تافل IBT ، پایه کار بر روی Listening استوار است . به این معنی که شما در سه بخش Speaking ، Listening و Writing به شنیدن خوب نیاز دارید . طبعا برخورداری از قدرت شنیداری بالا یک شبه اکتسابی نیست و نیاز دارید در یک دوره زمانی بلند مدت به آن بپردازید .
اما سخت ترین بخش در آزمون تافل ( بر اساس نمرات و تجربیات دانشجویان ) بخش Reading است . برای کسب کسب تسلط در بخش فوق باید از دو ویژگی برخوردار باشید : ۱ – سرعت خواندن بالا ۲ – تسلط لغوی خوب ، یعنی داشتن Vocabulary قوی برای کسب نمره بالا . برای تسلط در این زمینه کتابهای ۴۰۵ و Essential Words را مطالعه نمایید .
در بخش Speaking به راحتی می توان نمره خوبی را در آزمون کسب نمود . البته به شما توصیه می شود از کمک یکی از همکاران خوبی که در این زمینه به تدریس اشتغال دارند ، بهره مند شوید . صحبت کردن با کسی که زبانش بهتر از شما باشد و بتواند علاوه بر تصحیح برای شما روش سازی کند و از همه مهم تر اعتماد به نفس ببخشد ، بسیار لازم است .
در Writing هم نیاز به تجربه نوشتن ، مطالعه و کمک بیرونی دارید . از کتابهایی استفاده کنید که نمونه انشاهای آزمون را جمع آوری کرده اند . حتما طرز صحیح نوشتن را بیاموزید و از اساتیدتان بخواهید نوشته های شما را ویرایش کنند . یادتان باشد که به هر حال باید دانش گرامری کافی را داشته باشید . برای تقویت Listening این مقدمه لازم است : گوش شما می بایست حساسیت کافی در بهتر شنیدن را کسب کند . برای این کار می توانید از مکالمه های کتب Interchange شروع کنید ( یا هر کتاب و فایل صوتی که خیلی برایتان سخت به نظر نمی رسد ) . باید فعالانه گوش دهید و حجم حافظه کوتاه مدت خود را برای شنیدن و صحبت کردن به زبان انگلیسی افزایش دهید . شما باید در هفته حداقل دو یا سه فیلم به زبان انگلیسی ببینید . البته بدون زیرنویس و سعی کنید بفهمید چه می گویند .
رازهای موفقیت در آزمون تافل انتخاب های درست و شناختن آزمون تافل است . شما باید بدانید چه نوع امتحانی برای شما مناسب است ؟ TOEFL IBT در حال حاضر صف شکن است و معمول ترین آزمون در جهان و ایران است . شناخت ساختار آزمون تافل به شما کمک می کند که بدون هیچ استرسی کار خود را شروع کنید و به هیچ عنوان ازآزمون تافل غول نسازید . آزمون تافل بسیار به موارد آکادمیک توجه دارد . پس دانشگاهی بخوانید . به اخبار علمی بسیار گوش کنید . با گوش دادن به آنها هم دانش عمومی خود را بالا می برید و هم به Listening آکادمیک دست پیدا می کنید .
مطالبی را مطالعه نمایید که به امتحان تافل مربوط باشد . بهترین حالت این است که از کتابهایی که در رابطه با تافل نوشته شده اند ، استفاده کنید . زبان انگلیسی و کتابهایی که در رابطه با آن نوشته شده اند ، نامحدود می باشند . اما وقت شما محدود است . هدف شما گرفتن نمره مورد نظرتان در امتحان تافل می باشد . قبل از امتحان ، حتما باید چندین تست استاندارد را جواب بدهید تا هم از سطح آگاهی خودتان مطلع شوید و هم با نوع و سبک امتحان آشنا شوید . پاسخگویی به سوالات باید مدت زمان مشخصی که در امتحان اصلی تافل با آن مواجه خواهید شد ، صورت پذیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست