تقویت مهارت شنیداری در انگلیسی

تقویت مهارت شنیداری در انگلیسی

نمره مهارت یا skill لیسنینگ بسیاری از زبان آموزان بهمراه نمره مهارت خواندن یا ریدینگ ایشان پایین تر از مهارت های دیگر است . دلیل این مساله تا اندازه ای به شیوه های آموزشی نظام آموزشی ایران در دبیرستان ها باز می گردد که در آن لیسنینگ هیج جایی ندارد ! به این معنی که اگر برخی از زبان آموزان باشند که در دوران دبیرستان یا دانشگاه خود به حفظ کردن برخی لغات پرداخته یا مطالعاتی هرچند پراکنده به انگلیسی داشته اند ، بجز کسانی که بطور منظم در کلاس های آموزشگاهی زبان شرکت داشته اند و با استادهای توامند در این زمینه کار کرده اند دیگران عملا هیچ برخوردی با فایل های شنیداری نداشته اند . همچنین فاصله بسیار زیاد سطح لیسنینگ فیلم و سریال های شبکه های گوناگون با سطح زبان آموزان آموزش ندیده به اندازه ایست که عملا هرگز نمیتواند منبعی برای پیشرفت در این مهارت به شمار آید . از این رو بسیاری از زبان آموزان عملکرد ضعیفی در مهارت شنیداری داشته و این ضعف را تا آغاز دوران آمادگی برای آیلتس و در بسیاری تا هنگام برگزاری آزمون و پس از آن بهمراه دارند .

چرا درک شنیداری listening در زبان انگلیسی  دشوار است؟

بسیاری از شما در ابتدا  زبان انگلیسی را از کلاس و کتاب های درسی و یا شاید از CD های آموزشی  یاد گرفته اید که اگر اینگونه زبان انگلیسی را آموخته اید ، در مهارت شنیداری listening مشکل خواهید داشت زیرا چیزی که شما در کتاب ها و CDهای آموزشی فرا گرفته اید دقیقا همان چیزی نیست که در زبان عامیانه استفاده می شود . در ادامه ی این مطلب ، به تعدادی از این تفاوت ها می پردازیم .- کلمات و عباراتی که در زبان محاوره استفاده می شوند با زبان نوشتار متفاوت اند . انگلیسی زبان ها از زبان عامیانه و یا همان زبان کوچه و خیابان استفاده می کنند . مثلا um)) , (hmm) , (ah) , (uh) یا اینکه (that) را در relative clause ها به کار نمی برند و این در حالی است که بیشتر کلاس ها و کتاب ها ی آموزش انگلیسی در صدد تدریس انگلیسی درست و صحیحی هستند که در متن وگفتار رسمی استفاده می شود . پس در همین اولین مورد ، یکی از مشکلات اصلی ضعف در مهارت شنیداری listening در انگلیسی به خوبی مشخص شد .

– طبیعتا در هر زبانی ، تلفظ کلمات زمانی که تک به تک ادا می شوند تا زمانی که به صورت یک رشته ی پشت سر هم ادا می شوند متفاوت هستند . اگر شما زبان انگلیسی را فقط در  کلاس آموخته اید ، به طور حتم تنها  تلفظ کاملا دقیق کلمات را شنیده اید و احتمالا آماده نخواهید بود که شخصی از شما اینگونه بپرسد :

W’joominehand’nmethabagovethare? (“Would you mind handing me that bag over there?”)

– افراد درباره ی موضوعات مختلفی حرف می زنند که مطمئنا بعضی از این موضوعات خیلی تخصصی و برای شما نا آشنا هستند . بعضی مواقع در مورد شخصی حرف می زنند که شما آن شخص را نمی شناسید و یا در رابطه با فیلمی شوخی می کنند که شما تا به حال آن فیلم را ندیده اید . کلاس های آموزش زبان انگلیسی ، کتب درسی و یا حتی وب سایت ها ، با تمام مزایایی که دارند ، به هر حال نمی توانند شما را برای تمام موضوعات یا بحث های موجود در این دنیا آماده کنند . بنابراین مهم است که بدانید شما نمی توانید از هر موضوعی سر در آورید و طبیعی است که تمامی موضوعات و بحث ها در زبان انگلیسی برای شما قابل درک نیستند .

اولین توصیه  برای تقویت مهارت شنیداری listening در زبان انگلیسی

بهترین روش برای تقویت  listening این است که زمان گوش دادن به زبان انگلیسی را افزایش دهید و انصافا باید اعتراف کنم که راهی به جز این نیست . شما باید ساعت ها به صحبت کردن انگلیسی زبان ها گوش کنید . به چیز هایی گوش دهید که شما را سر ذوق می آورند مثل یک موسیقی زیبای انگلیسی و یا یک سریال انگلیسی زبان . اگر از گوش دادن به چیزی لذت نمی برید برای شما سخت خواهد بود که به گوش دادن آن ادامه دهید و پس از مدت کوتاهی کسل خواهید شد و دیگر به گوش دادن ادامه نمی دهید . یک راهکار جادویی برای تقویت listening این است که متون موسیقی های انگلیسی زبان مورد علاقه تان را بیابید و با آن شروع به خواندن و یا گوش دادن به موسیقی محبوب تان بکنید . به جرات می گویم که همین یک راه می تواند باعث پیشرفت قابل توجهی در میزان مهارت شنیداری listening شما در زبان انگلیسی شود .

دیگر توصیه ها

بهتر است صحبت هم بکنید تا اینکه فقط به برنامه های تلویزیونی ، رادیویی و پادکست گوش دهید . بودن در یک بحث شما را به دقیق گوش کردن وادار می دارد .نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که به موضوعات متنوع و گوناگون گوش کنید . اشخاصی را می شناسم که هر روز به برنامه های خبری رادیو گوش می دهند اما احساس پیشرفت نمی کنند . این به این خاطر است که اخبار انگلیسی یک حالت و ادبیات به خصوص از گفتار و صحبت کردن است که تنها گویندگان رادیو و تلویزیون به آن شکل صحبت می کنند . در نتیجه اگر تنها به اخبار گوش می دهید نمی توانید انتظار داشته باشید که مکالمه های روزمره ی انگلیسی زبان ها را درک کنید .

اگر زیر نویس های فیلم ها یا سریال هایی که تماشا می کنید به زبان انگلیسی باشند می توانند به شما کمک فراوانی کنند . اگر فیلم یا برنامه ی تلویزیونی را به همراه زیر نویس انگلیسی تماشا  کنید می تواند به شما کمک کند تا کلمات نوشته شده را با تلفظ کلمات تطبیق دهید اما در عین حال نگاه کردن فیلم ها یا سریال های انگلیسی زبان با زیر نویس به زبان مادری (به زبان خودتان) خطرناک است و باعث می شود که در جریان آنچه اتفاق می افتد قرار بگیرید اما مغز شما را در زبان مادری حبس می کند و اجازه نمی دهد تا مغز هم تلاشی برای درک جریان فیلم نامه کند . تا آنجایی که ممکن است استفاده از زیر نویس به زبان مادری یا همان زبان فارسی را کم کنید و حالت ایده آل به صفر برسانید .

۱۰ روش عالی برای تقویت listening

در زیر فهرستی از ۱۰روش بی نظیر برای تقویت مهارت شنیداری در انگلیسی listening  آورده شده است . این روش ها بر اساس اهمیت شان به ترتیب از ۱ تا ۱۰ انتخاب شده اند . در زیر می توانید این ۱۰ نکته ی ارزشمند را دنبال کنید .۱٫ در محیطی که کاملا انگلیسی صحبت می شود کار و زندگی کنید . البته می دانم که این امر در ایران تا کمی یا کلا عملی نیست اما غیر ممکن هم نیست . سعی کنید از امروز به بعد کلا به آهنگ های انگلیسی گوش کنید .

۲٫ سعی کنید بخشی از درآمد خود را برای داشتن یک مدرس حرفه ای زبان انگلیسی کنار بگذارید . این امر می تواند در کمترین حالت تنها ماهی ۲ یا ۳ بار اتفاق بیافتد ، اما داشتن یک مدرس زبان انگلیسی خصوصی و حرفه ای شما را در مسیر پیشرفت سریع قرار خواهد داد . پس چند باری در هفته به صورت انفرادی با معلم خصوصی زبان خود صحبت کنید .

۳٫ با یک انگلیسی زبان رودررو یا از طریق اسکایپ Skype صحبت کنید .

۴٫ .ساعاتی را به دیدن فیلم ، برنامه های تلویزیونی و ویدئوهای انگلیسی که همراه با زیر نویس انگلیسی هستند اختصاص دهید .

۵٫ فیلم ، تلویزیون و ویدئو های بدون زیر نویس را تماشا کنید .

۶٫ گاهی اوقات فیلم ، تلویزیون و ویدئوهایی را که  همراه زیرنویس به زبان مادریتان هستند را ببینید .

۷٫ به پادکست های انگلیسی که درباره ی موضوعاتی اند که برای شما جالب است گوش دهید ؛ اما نه موضوعاتی که درباره ی یادگیری زبان هستند .

۸٫ به برنامه های رادیویی انگلیسی زبان گوش دهید .

۹٫ به درس های انگلیسی که به صورت صوتی هستند گوش کنید .

۱۰٫ درصد مهمی از میزان تسلط شما در مهارت شنیداری listening در انگلیسی را میزان مهارت شما در درک اصطلاحات و ترکیبات اصطلاحی در زبان انگلیسی تشکیل می دهد . تا زمانی که دانش شما در اصطلاحات انگلیسی یا همان idiom ها پایین باشد ، بخش قابل توجهی از گفته های هر انگلیسی یا آمریکایی زبان را از دست خواهید داد .

انگلیسی در خواب!

 این روش ها که اخیرا خیلی در جامعه ایرانی رسوخ کرده زیاد کارایی ندارد . به خاطر دلایل بسیار، از جمله مثل قدیمی که ” ره هزار شب رو یک شبه پیمودن” (یا چیزی شبیه این) .  یاد گیری زبان یک امر زمان بر و نیاز به زمان می باشد و به نظر خیلی ها حداقل ۶ ماه تماس مستقیم با زبان نیاز هست تا فرد بتواند نیازهای اولیه خود را با زبان جدید برطرف کند ، حال آنکه مدت حداقل دو سال دیگر نیز برای تسلط به زبان مورد نیاز هست . (البته برای باهوش ترین نمونه ها!) پس هیچ وقت تصور نکنید که در ۳۰ شب یا ۹۹ روز بتوانید مسلط! به زبان شوید . ضمن اینکه شب ها فرصت استراحت و خلاصی از دغدغه های روز مره هست . وجه خیلی جالبی ندارد اینکه موقع خواب هم مغزتان را به کار بکشید تا چند کلمه زبان یاد بگیرد . مغزتان بیشتر از جسمتان شبها نیاز به استراحت دارد ، پس برای شروع یک روز با انرژی از Listening در شب ها بپرهیزید .
برای یادگیری یک زبان خارجی ، مهارت‌های مختلفی را باید تقویت نمود ؛ از افزایش دایره لغات و اصطلاحات گرفته تا رعایت دستور زبان ، تمرین سبک نگارش ، مهارت در سخن گفتن و مهارت در درک شنیداری زبان و غیره . برای تقویت مهارت درک شنیداری ، گوش دادن مداوم و مستمر به برنامه‌های صوتی مانند مکالمات رادیو و تلویزیون یا دیدن فیلم به زبان انگلیسی (یا کانال‌های ویدئویی یوتیوب برای آموزش زبان) می‌تواند کمک زیادی به شما در تقویت مهارت شنیدن بکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست