یادگیری زبان انگلیسی به روش صحیح و اصولی

یادگیری زبان انگلیسی به روش صحیح و اصولی
یادگیری انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی به روش صحیح و اصولی

یادگیری زبان انگلیسی نیاز به استمرار ، پشتکار و صرف وقت و انرژی ( البته به صورت اصولی و با برنامه ریزی ) دارد . پس به تبلیغات فریبنده ای که ادعای آموزش زبان انگلیسی در مدت زمان کوتاه و بدون تلاش را دارند ، هیچ اهمیتی ندهید . شما باید کمی زندگیتان را تغییر دهید . مثلا با خودتان انگلیسی حرف بزنید و یا بعد از ظهرتان را به مطالعه دیکشنری و یا دفتر لغتتان اختصاص دهید . برای انجام این کارها ، آن هم به طور منظم ، باید از انجام این کارها لذت ببرید . اگر شما مانند بیشتر زبان آموزهای دیگر هستید و دوست ندارید این کارها را انجام دهید ، پس باید روی انگیزه تان کار کنید .
شما هرگز نباید تصور کنید که یادگیری انگلیسی شما کامل شده است . همیشه باید به دنبال یافتن نقاط ضعف خود باشید و روی آنها کار کنید . با دیگران راجع به زبان انگلیسی صحبت کنید . شما می توانید دوستانتان را با گفتن چند جمله انگلیسی غافلگیر کنید ! یا مثلا می توانید به آنها بگویید که امروز ۲۰ لغت جدید یاد گرفته اید . همیشه از پیشرفتهایتان با آنها صحبت کنید . احتمالا این چیزها برای دوستان شما هیچ اهمیتی ندارد . تنها چیزی که مهم است اینه که وقتی شما درباره انگلیسی صحبت می کنید ، علاقه و اشتیاق شما نسبت زبان انگلیسی نیز بیشتر می شود . اگر بتوانید دوستی پیدا کنید که مانند خود شما در حال یادگیری زبان انگلیسی و سطح معلوماتش نیز در حد شما باشد ، در شرایطی بسیار ایده آل قرار خواهید گرفت .نکته بسیار مهم این است که هر چه قدر از انگلیسی تان استفاده کنید ، بیشتر می خواهید که آن را یاد بگیرید . زبان انگلیسی آن قدر متداول است که شما می توانید همه جا از آن استفاده کنید . مثلا می توانید از موتور جستجوی گوگل برای یافتن اطلاعات مورد علاقه تان در سایتهای انگلیسی زبان بهره بگیرید ، کارتون های زبان اصلی را تماشا کنید ، از بازیهای پر ماجرا در کامپیوترتان استفاده کنید ، کتابهایی به زبان انگلیسی بخوانید و …. با انجام این کارها شما نه تنها آموزش و تفریح را با هم ادغام کرده اید ، بلکه وقتی می بینید که فراگیری یک یا چند کلمه به شما این امکان را می دهد که برنامه زبان اصلی مورد علاقه تان را متوجه شوید ( یا بتوانید با دیگران مکاتبه کنید ) قطعا خواستار فراگیری لغات بیشتری خواهید شد .
بنابراین به طور خلاصه در اینجا چند راهکار ساده ولی با اهمیت را به شما علاقه مندان زبان انگلیسی معرفی می کنیم . تردید نکنید اگر آنها را با دقت به کار گیرید ، میزان پیشرفت و یادگیری شما چندین برابر خواهد شد و با صرف وقت و انرژی کمتر ، مطالب بیشتری را یاد خواهید گرفت . ضمن آنکه این بار یادگیری برایتان لذت بخش تر خواهد شد و بدون هیجان و دلواپسی در موقعیت های گوناگون به خوبی از دانش زبانی خود استفاده خواهید کرد .

* . هدف خود را مشخص کنید .

* . یادگیری زبان انگلیسی را از پایه شروع کنید . اگر زبان انگلیسی شما خیلی ضعیف است ، خجالت نکشید که از سطح بسیار پایین شروع می کنید . مهم این است که درست و اصولی شروع کنید ولی تا سطح بالا و عالی ادامه دهید .

* . همراه پیدا کنید .

* . از این شاخه به آن شاخه نپرید .

سعی کنید کتابها و متن هایی که برای مطالعه انتخاب می کنید ، ارتباط زیادی با انگلیسی واقعی ( real english ) داشته باشد و دائما کتابها و کلاسهای خود را عوض نکنید .

* . انگلیسی را از طریق گوش دادن بیاموزید .

اولین مرحله یادگیری زبان انگلیسی ، گوش دادن ( listening ) است .

* . حفظ کردن واژگان را متوقف کنید .

واژگان زمانی ارزش و معنی پیدا می کنند که در قالب عبارت و جمله باشند .

* . دستور زبان انگلیسی ( گرامر ) نخوانید .

خواندن نکات دستوری و حفظ کردن فرمولهای پیچیده بدون کاربرد آنها در مکالمه و فعالیتهای زبانی روزانه ارزش زیادی ندارد . این گفته بدان معنی نیست که اصلا گرامر زبان انگلیسی نخوانید ، بلکه به این معنی است که در آن غرق نشوید . دستور زبان جزئی از زبان است نه همه آن .

* . پرسیدن عیب نیست .

هر جا به مطلبی برخورد کردید که آن را نمی دانید از دیگران بپرسید . نگذارید سوالات بی جواب شما روز به روز بیشتر شوند و به انبوهی از مجهولات تبدیل شوند .

* . یادداشت برداری کنید .

از سخنان مهم و یا متون درسی خود یادداشت برداری کنید . یادداشت های منظم و مرتب شده برای مرورهای بعدی به کارتان می آید .

* . هر روز زبان انگلیسی یاد بگیرید .

حتما شنیده اید که می کویند انگلیسی فرار است یعنی از مغز فرار می کند . علت این مساله آن است که ما از انگلیسی فرار می کنیم . اگر یادگیری و مطالعه انگلیسی برای ما یک عادت شود ، از آن لذت می بریم . مطالعه روزانه حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به مراتب بهتر از هفته ای یک روز و آن هم ۲ تا ۳ ساعت است و همیشه یادگیری به طور منظم و پیوسته ماندگارتر است .

* . به انگلیسی صحبت کنید .

به خود جرات صحبت کردن را بدهید . با دیگران ارتباط برقرار کنید . از اشتباه کردن نترسید زیرا خود انگلیسی زبانها نیز اشتباه می کنند .

* . از اینترنت استفاده کنید .

بعضی از شبکه ها و پایگاههای اینترنتی حاوی مطالب سودمندی برای زبان آموزان هستند .

* . صبور باشید .

یادگیری زبان انگلیسی فرآیندی تدریجی است . تصور نکنید که یادگرفتن زبان با یک یا دو ماه کلاس رفتن حاصل می شود . زود مایوس نشوید . به قول ضرب المثل معروف ( کارها نیکو شود اما به صبر) . ضمنا فریب بعضی از آگهی های تجاری را که مدعی آموزش مکالمه زبان انگلیسی در ۱۰ یا ۱۵ جلسه و یا در خواب هستند را نخورید .

* . آموخته هایتان را مرور کنید .

هر چند از گاهی مطالب گذشته را مرور کنید و آموخته های خود را با دانسته های قبلی پیوند بزنید . اصل مهم و اصولی در یادگیری زبان انگلیسی مداومت است .

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مراحل درست یاد گرفتن زبان انگلیسی به ترتیب زیر است :
۱ – گوش دادن ( listening )
۲ – صحبت کردن ( speaking )
۳ – خواندن ( reading )
۴ – نوشتن ( writing )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست