چگونه انگلیسی را درست تلفظ کنیم ؟

تلفظ صحیح انگلیسی
English Pronunciation

چگونه انگلیسی را درست تلفظ کنیم ؟

 

یکی از راههای یادگرفتن تلفظ صحیح لغات انگلیسی ، آموختن از طریق شنیدن است . باید تلفظ صحیح لغات انگلیسی را بارها گوش کنیم و این قدر آنها را تکرار کنیم تا یاد بگیریم . به عنوان مثال لغت Talk به معنی صحبت کردن به صورت تالک نوشته می شود اما تاک خوانده می شود . همچنین شنیدن مداوم باعث می شود ، لغات و جملات انگلیسی در حافظه شما ثبت شوند . هنگامیکه صحبت می کنید از این لغات و جملات انگلیسی به صورت ناخودآگاه استفاده خواهید کرد . وقتی تلفظ صحیح لغات انگلیسی را یاد گرفتید ، می توانید متون را به راحتی بخوانید و زمانیکه گوش می کنید مفهوم مورد نظر را به خوبی درک کنید .
یکی از روشهای موثر یادگیری تلفظ درزبان انگلیسی ، نگاه کردن به حرکات دهان انگلیسی زبانان ( Native ) است . شاید با خود بگویید که شانس ملاقات کردن انگلیسی زبانان اصیل کم باشد ، که همین طور هم هست . ولی با دیدن فیلم انگلیسی نیز شما می توانید انگلیسی زبانان  ( Native ) را ملاقات کنید . حتی موقع تماشای برنامه های زبان اصلی ماهواره ها به حرکات دهان گوینده خوب دقت کنید . موقع تماشای برنامه های زبان اصلی ماهواره به حرکات دهان گوینده خوب دقت کنید . آنچه که می گوید را تکرار کنید و لحن صدای او را تقلید کنید .
تا زمانی که اصوات و لحن صحیح انگلیسی را نیاموخته اید ، شمرده صحبت کنید . اگر سریع و با لحن و تلفظ غلط صحبت کنید ، دیگران در فهمیدن مطالبی که می گویید مشکل پیدا می کنند . همچنین اگر به ” اشتباه صحبت کردن ” خود ادامه دهید ، این اشتباهات در ذهنتان همیشه حک خواهند شد . با علائم فونتیک دیکشنری آشنا شوید و تلفظ صحیح کلماتی را که ادای آنها برایتان دشوار است در آن جستجو کرده و از نرم افزار صوتی آن بهره مند شوید . کتابهایی که دارای یک نوار یا سی دی های صوتی هستند به شما کمک می کنند تا به طور همزمان هم بخوانید و هم گوش کنید . هر بخش کتاب را با صدای بلند بخوانید و صدای خود را ضبط کنید سپس صدایتان را با گوینده مقایسه کرده و سعی کنید اشتباهتان را در دفعه بعدی تکرار نکنید . هر روز به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه یک متن انگلیسی با صدای بلند بخوانید . این کار به شما کمک می کند که عضلات دهانتان را که برای صحبت کردن انگلیسی به کار می آیند ، تقویت کنید . با چند ماه تمرین صحیح شما هم می توانید همانند یک انگلیسی زبان صحبت کنید .
در زبان انگلیسی اصواتی وجود دارند که در کمتر زبانی یافت می شوند به عنوان مثال اولین صوت موجود در لغت thin یا اولین صوت در لغت away به ندرت در زبانهای دیگر شنیده می شوند . بنابراین شما باید همه اصوات انگلیسی را بشناسید . دقت کنید که آنها چگونه در کلمات و جملات واقعی به گوش می رسند . برای تمرین به کلمات و جملات انگلیسی خوب گوش کنید بعد آنها را حتی الامکان صحیح تلفظ کنید . این که شما وقت زیادی را صرف تمرین کنید خیلی اهمیت ندارد . مهم این است که به طور مرتب تمرین کنید . یک تمرین خوب این است موقعی که چیزی گوش می دهید ( مثلا یک فیلم به زبان اصلی ) سعی کنید کلماتی را که می شنوید ، تکرار کنید . همچنین می توانید هنگامی که تنها هستید و وقتتان آزاد است چند کلمه انگلیسی را انتخاب کرده و آنها را با صدای بلند تلفظ کنید . وقتی زبان شما به اصوات جدید عادت پیدا کرد ، دیگر آنها به نظر شما دشوار نخواهد آمد .
یک تکنیک جالب و مفید این است که صدایتان را ضبط کرده و آن را با تلفظ صحیح مقایسه کنید . بدین ترتیب می فهمید که در کجا تلفظ شما با تلفظ اصلی آن تفاوت دارد و می توانید به تدریج اشتباهتان را تصحیح کنید . زبان انگلیسی انواع گوناگونی دارد که هر کدام تلفظ یا لهجه مخصوص به خود دارد ، اما در عمل شما دو انتخاب پیش رو دارید : انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی ، زیرا اینها از بین انواع زبان انگلیسی از همه متداول تر هستند .
سایتهایی که امکان تلفظ کلمات انگلیسی را می دهند :
Google Translator : طبق معمول بهترین گزینه را گوگل ارائه کرده است ! سریع ، کم حجم ، دقیق و پر از امکانات . به مترجم Google Translator بروید و کلمه مورد نظرتان را وارد کنید بعد از چند ثانیه دکمه Listen ظاهر می شود ، روی آن کلیک کنید و بهترین تلفظ ماشینی دنیا را بشنوید .
Combridge Dictionary : دایره لغات بالا ، پشتیبانی از هر دو نوع تلفظ American و British ، ساده و سریع
سایت  Your Dictionary.com : ساده ، همراه با عکس و … ، پشتیبانی از یک نوع لهجه
مایکروسافت Microsoft Encarta : مثل همه کارهای تحت وب مایکروسافت سنگین و پر از ایراد ! ( من نتوانستم آخر صدای حتی یک کلمه را بشنوم ! اما به هر حال صدا را پشتیبانی می کند . )
وبستر Merrian – Webster.com : البته سایت سنگین و نامرتبی است . سایت های دیگری هم هستند که امکان تلفظ صوتی را می دهند ، اما چندان جالب نیستند . بهتر است از همان دو سایت اول استفاده کنید .
دقت کنید که زبان انگلیسی یک زبان ” استرس محور ” می باشد . این بدان معناست که سیلابهای خاص استرس بیشتری نسبت به بقیه دریافت می کنند ، در حالیکه از روی کلمات فاقد استرس به سرعت می گذریم . انگلیسی زبانان به طور طبیعی استرس کلمات را به کار می برند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست