تعیین سطح زبان چگونه است؟

english

اندازه گیری میزان مهارت در زبان انگلیسی به صورت انفرادی کار سختی است، زیرا هرکسی نقاط قوت، ضعف و سبک یادگیری متفاوتی دارد. ممکن است بتوانید تفاوت بین فردی که فقط چند کلمه به زبان انگلیسی صحبت می‌کند و یک فرد انگلیسی زبان را تشخیص دهید، اما در مورد همه افراد این حالت صدق نمی‌کند. چگونه می‌توانید سطح زبان انگلیسی خود را تعیین کنید؟ برای تعیین سطح زبان انگلیسی چند مهارت بررسی می‌شود؟

درک سطوح مختلف زبان انگلیسی با CEFR

چارچوب مشترک کشورهای اروپایی برای زبان‌ها (CEFR) یک استاندارد بین‌المللی برای توانایی و درک زبان است. این استاندارد شامل ۶ سطح انگلیسی متمایز می‌شود: A1، A2، B1، B2، C1 و C2. برخی از موسسات نیز سطح قبل از A1 را به رسمیت می‌شناسند، هر چند که این سطح از زبان خیلی رایج نیست. این عناوین واقعاً در مورد توانایی شما در زبان انگلیسی چه معنایی دارند؟

تمام سطوح زبان CEFR در اصل توسط شورای اروپا به منظور استانداردسازی توانایی زبان ایجاد شده است. این استانداردها برای تعیین میزان توانایی افراد در صحبت و درک زبان انگلیسی در سراسر جهان استفاده می‌شود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر سطح انگلیسی بیندازیم تا معنی آنها را دریابیم:

A1 – مبتدی (پایه)

سطح A1 انگلیسی: مبتدی (پایه)

سطح A1 برای افرادی است که تسلط اولیه بر زبان انگلیسی دارند. اگر در سطح A1 هستید، می‌توانید برخی از عبارات و کلمات رایج در زبان انگلیسی را درک کنید. می‌توانید سؤالات ساده بپرسید و به آنها پاسخ دهید (یعنی چند سال دارید؟ کجا زندگی می‌کنید؟ رنگ مورد علاقه شما چیست؟).

تعاملات شما با انگلیسی زبانان نسبتاً ابتدایی خواهد بود و ممکن است برای درک راحت‌تر نیاز داشته باشید که دیگران به آرامی با شما صحبت کنند.

در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی، این سطح در بین کسانی که فقط برای مدت کوتاهی (کمتر از ۶ ماه) زبان انگلیسی را مطالعه کرده‌اند یا کسانی که سال‌ها است از مطالعه زبان انگلیسی دور بوده‌اند و به طور منظم تمرین نمی‌کنند، رایج است.

A2 – مبتدی (پایه)

در سطح A2 می‌توانید با جملات و عبارات کامل در مورد موضوعات ساده صحبت کنید. واژگان شما طیف وسیع‌تری از موضوعات را نسبت به سطح A1 پوشش می‌دهد، اما تعامل شما با انگلیسی زبانان، همچنان به تبادل مستقیم اطلاعات محدود می‌شود.

احتمالاً می‌توانید یک درباره خودتان و زندگی شخصی‌تان مکالمه‌ای با فردی دیگر داشته باشید. در این سطح شما درک شنیداری بالاتری دارید، اما ممکن است هنوز نیاز داشته باشید که دیگران به آرامی صحبت کنند یا هر از گاهی صحبت‌های خود را تکرار کنند تا شما متوجه منظور آنها شوید.

این سطح در میان افرادی که انگلیسی را تازه شروع کردند یا کسانی که سال‌ها زبان انگلیسی را مطالعه نکرده‌اند، رایج است.

B1 – متوسط (مستقل)

سطح B1 انگلیسی: متوسط (مستقل)

هنگامی که به سطح زبان انگلیسی B1 می‌رسید، توانایی‌های انگلیسی شما در زبان انگلیسی در سطح “متوسط” است. این بدان معنی است که شما می‌توانید در مورد مسائل مربوط به روال روزانه خود به زبان انگلیسی صحبت کنید و این موارد را درک کنید. شما همچنین می‌توانید خیلی بیشتر در مورد زندگی و تجربیات خود توضیح دهید. در نهایت، می‌توانید (با استفاده از اصطلاحات نسبتاً ساده) درباره موضوعات انتزاعی یا ذهنی‌تر مانند آرزوها، رویاها یا نظرات دیگران صحبت کنید.

این سطح در میان افرادی که بیش از یک سال است به طور مداوم زبان انگلیسی خواندند یا افرادی که فرصت تمرین انگلیسی را به صورت نیمه منظم دارند، رایج است.

B2 – بالاتر از متوسط (مستقل)

سطح B2 اغلب به عنوان “سطح بالاتر از متوسط” شناخته می‌شود. به‌عنوان یک انگلیسی زبان در سطح B2، می‌توانید در مکالمات درباره موضوعات مختلف شرکت کنید. ممکن است تعداد زیادی واژه فنی بلد نباشید، اما همچنان می‌توانید افکار، توضیحات، تجربیات یا مفاهیم پیچیده را با دقت خوبی منتقل کنید.

این سطح تسلط به زبان انگلیسی در میان افرادی که چندین سال زبان انگلیسی را مطالعه کردند و به طور منظم و روزانه تمرین دارند، رایج است.

C1 – پیشرفته (مسلط)

هنگامی که به سطح C2 رسیدید، به عنوان فردی پیشرفته در زبان انگلیسی در نظر گرفته می‌شوید. اکنون درک بالاتری از ساختارهای دستوری پیچیده زبان، معنای ضمنی کلمات در متن و گفتار و همچنین توانایی روان صحبت کردن زبان انگلیسی در هر محیطی را دارید. اگرچه ممکن است در این سطح نیز اشتباهاتی مرتکب شوید، اما این اشتباهات معمولا کوچک و نادر هستند.

برای رسیدن به سطح C1، باید چندین سال و به طور مدام انگلیسی بخوانید و به طور منظم صحبت کردن یا خواندن انگلیسی را تمرین کنید. این سطح از تسلط به زبان انگلیسی در میان کسانی که برای مدت طولانی در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کرده‌اند، رایج است.

C2 – پیشرفته (مسلط)

سطح C2 انگلیسی: پیشرفته (مسلط)C2 بالاترین سطح از ارزیابی سطح زبان انگلیسی در CEFR است. در این سطح، درک درستی از تمام مهارت‌های زبان انگلیسی یعنی نوشتن، خواندن، صحبت کردن،‌ واژگان و گوش دادن دارید. اگرچه ممکن است اشتباهات نادری مرتکب شوید، اما مهارت شما نزدیک یا برابر با یک انگلیسی زبان است. حتی در متون یا موقعیت‌های پیچیده، می‌توانید تفاوت‌های ظریف لحن و لهجه افراد را درک کنید.

افرادی دارای سطح C2 زبان، احتمالاً سال‌هاست که انگلیسی می‌خوانند و این زبان را به طور منظم یا حتی روزانه با افراد بومی تمرین می‌کنند.

چگونه سطح مهارت خود در انگلیسی را تعیین کنیم؟

اکنون ۶ سطح مختلف مهارت در زبان انگلیسی را می‌دانید. اما چگونه می‌توانید سطح زبان انگلیسی خود را تعیین کنید؟ در حالی که خلاصه‌های بالا ممکن است به شما ایده‌ای تقریبی از موقعیت شما در مقیاس A1 تا C2 بدهد، اما مطمئنا به دنبال راهی هستید که از سطح خود به صورت علمی مطمئن شوید. شما به راحتی می‌توانید سطح انگلیسی خود را با آزمون رایگان تعیین سطح زبان انگلیسی بررسی کنید.

تست‌های تعیین سطح معتبر نتایج قابل قبول و درستی به شما ارائه می‌دهند و معمولا به طور دقیق مشخص می‌کنند که در کدام مهارت ضعف دارید.

آیلتس، تافل و CEFR

همچنین می‌توانید با ارزیابی نمرات خود در آیلتس یا تافل، سطح زبان انگلیسی خود را بسنجید. در ادامه جدولی را مشاهده خواهید کرد که با کمک آن می‌توانید سطح زبان خود را بسنجید:

نمره آیلتسنمره تافلسطح CEFR
۹٫۰۱۱۰+C2
۸٫۵
۸٫۰
۷٫۵۹۱-۱۱۰C1
۷٫۰
۶٫۵
۶٫۰۶۱-۹۰B2
۵٫۵
۵٫۰
۴٫۵۳۱-۶۰B1
۴٫۰
۳٫۵
۳٫۰۰-۳۰A2
۲٫۵
۲٫۰
۱٫۵A1  یا قبل ازA1
۱٫۰
۰٫۵
۰٫۰

همان‌طور که گفتیم می‌توانید با آزمون تعیین سطح به درک درستی از مهارت خود در زبان انگلیسی برسید. هنگامی که سطح زبان انگلیسی خود را بدانید، می‌توانید راحت‌تر برای افزایش دانش خود برنامه ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: برای تعیین سطح آنلاین زبان انگلیسی به چه وب‌سایتی مراجعه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

محصولات جدید

فهرست