چگونه یادگیری واژگان زبان خود را بهتر کنیم ؟

چگونه یادگیری واژگان زبان خود را بهتر کنیم ؟

بعضی از مردم می گویند فقط ميخواهند مکالمه زبان انگلیسی خود را بهبود بخشند بی آنکه در جهت افزایش دامنه واژگان یا دانش خود از دستور زبان تلاش کنند . در حقیقت باید به این مهم توجه داشت که تسلط شما به زبان انگلیسی نمي تواند امري بديهي تلقي شود . نکات زیر به شما کمک می کنند تا سطح واژگان خود را ارتقا دهید.

یادگیری واژگان را به صورت یک عادت روزانه درآورید . اشتهایی سیری ناپذیر برای يافتن واژگان جدید در خود ایجاد کنید .

ازیک دفترچه جداگانه برای واژگان جدید انگلیسی که هرروزمیاموزید استفاده کنید . برای اینکه انگیزه بیشتری داشته باشید میتوانید شماره لغات جدیدی که میاموزید را درکنارآنها درج کنید . بدین ترتیب ، با فراگیری لغات بیشترانگیزه بیشتری نیزخواهید داشت .  این روش همچنین به شما کمک می کند بدانید چه تعداد واژه دریک دوره زمانی خاص مثلا یک هفته آموخته اید .

دفترچه واژگان شما می تواند به صورت یک دفترچه الکترونیکی نیزباشد . به عبارت دیگرممکن است شما مایل باشید که یک سند Microsoft Office Word دررایانه خود ایجاد کنید و واژگان جدید خود را به این فایل اضافه کنید . با اینکار شما قادربه ویرایش هر روزه تمام سند، به عنوان مثال ، با مرتب سازی واژگان جدید بر اساس حروف الفبا ، جدول بندی آنها ، خط کشی زیر آنها و نیز پر رنگ کردن آنها هستید .

اطمینان حاصل کنید که مجموعه گرانبهای واژگان خود را درفواصل معین مثلا هر دوهفته یکبار مرور می کنید .

همچنين ، برای اینکه واژگان در ذهن شما ماندگار شوند می توانید از تکنیک جمله سازی استفاده کنید . به کمک این روش واژگان شما از حالت غیر فعال به فعال تبدیل می شوند .

تکنیک دیگری که می تواند موثر واقع شود یافتن واژگان متضاد ومترادف است . بااستفاده ازاین تکنیک شما می توانید چندین واژه دیگر را تنها ازطریق یک واژه فرا بگیرید .

علاوه بر اين ، شما می توانید دایره واژگان خود را با فراگیری اجزای مختلف کلام  برای یک کلمه بهبود بخشید . مقصود از اجزای کلام مشتقات یک کلمه مانند صفات ، قیود ، اسم ها و افعال می باشند . به عنوان مثال فعل”agree” رادرنظربگیرید . اجزای کلام این واژه عبارتند از: اسم (agreement) ،  صفت (agreeable) و قید (agreeably) .

بسته به لغاتی که می آموزید گاهی می توانید آنها را به تصویر درآورید تا حافظه پایدارتری از این واژگان در ذهن شما شکل بگیرد .

دانستن ریشه (اصل) کلمات نیز می تواند برای دستیابی به تسلط بیشتر از واژگان بسیار مفید و در عین حال جالب باشد . به عنوان نمونه ، چنانچه بدانید واژه “motel”  ترکیبی از دو کلمه motor وhotel است ، قطعا این واژه را بسیار بهتر به خاطر خواهید آورد .

تکنیک موثر دیگر، طبقه بندی واژگان است . برای مثال می توانید فهرستی از وسایل آشپزخانه مانند یخچال ، فر، مایکروویو، کابینت ، چاقو، بشقاب ، قاشق، چنگال و غیره ایجاد کنید . یک فرهنگ لغت تصویری می تواند کمک شایان توجهی در این زمینه باشد .

در مکالمات روزمره ، به خصوص با دوستانتان ، سعی کنید از لغاتی که به تازگی آموخته اید استفاده کنید . به یاد داشته باشید از لحاظ نظری بسیاری از مردم با واژگان زیادی آشنا هستند در حالیکه در عمل از به کار بردن آنها عاجز هستند .

به خاطر داشته باشید اگر زبان انگلیسی به مشابه خانه ای باشد ، کلمات به مشابه خشت های این خانه هستند و تصور یک خانه ( زبان انگلیسی) بدون خشت (واژگان انگلیسی) غیر ممکن است . همچنین ، به یاد داشته باشید که در ورای هر کلمه دنیایی نهفته است . بنابراین، اختصاص بخشی از روز به غنی سازی واژگان قطعا ارزشش را خواهد داشت .

در پایان ، در دنیای امروز،  کلمات بسیاری  هر روزه ابداع می شوند و همین امر زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین المللی در حوزه واژگان نسبتا مشکل می سازد . به عبارت دقیق تر، تفاوتی نمی کند دانش شما از واژگان چقدر گسترده باشد ، نباید هیچ پایانی برای آن متصور شوید . فراگیری واژگان انگلیسی را هیچ پایانی متصور نیست و نیازمند به روز کردن روزانه اطلاعات است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست