عوامل موثر در یادگیری زبان انگلیسی

عوامل موثر در یادگیری زبان انگلیسی
Learn English

عوامل موثر در یادگیری زبان انگلیسی

 

بین تمام زبانهای دنیا ، آسانترین زبان برای یادگیری ، انگلیسی است . طبق آمار تقریبا ۴۴۳ میلیون نفر در دنیا انگلیسی صحبت می کنند . این تعداد برای دیگر زبانهای اروپایی بسیار کمتر است . مثلا فرانسه ۱۲۱ میلیون نفر و آلمانی ۱۱۸ میلیون نفر . این مطلب باعث می شود که به همین نسبت منابع و روش یادگیری هم متنوع تر و تاثیرگذاری آن نیزبیشتر باشد .
نقطه آغاز کجاست ؟ چه مطالبی را باید خواند ؟ و با چه روشی ؟ اینها پرسش هایی هستند که معمولا زبان آموزان پاسخ ساده ای برای آنها پیدا نمی کنند . زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد . از آن جا که فرآیند یادگیری زبان انگلیسی بسیار کند است ، این تمرین باید متناوب ، مستمر و طولانی باشد در غیر این صورت اثر بخشی آن کم می شود . به طور خلاصه می توان گفت که قانون طلایی یادگیری زبان انگلیسی ، مطالعه حجم کمی از مطالب در فاصله زمانی معین اما مداوم است . ذکر یک نکته بسیار اهمیت دارد تا زمانی که نمی توانید گفته های یک انگلیسی زبان را درک کرده و به او پاسخی مناسب دهید ، فرایند یادگیری زبان انگلیسی در ذهن شما کامل نشده است . به عبارت ساده تر ، زمانی زبان انگلیسی را یاد گرفته اید که بتوانید ارتباط گفتاری و نوشتاری معناداری با یک انگلیسی زبان برقرار کنید . این یعنی درک کامل واژه ها ، اصطلاح ها و لهجه ها با همان سرعتی که معمولا انگلیسی زبانها صحبت می کنند .
پس می بینیم که یادگیری یک زبان به آن آسانی که در برخی آگهی ها ادعا می شود ، نیست . به همین دلیل فراگیری زبانهای مختلف ، در سنین کودکی و نوجوانی توصیه می شود تا حافظه قوی و زمان کافی برای یادگیری وجود داشته باشد . با این همه ، چنانچه زبان آموز قانون طلایی را رعایت کند حتما به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید .

نکات کلی در مورد روش مطالعه زبان انگلیسی :

  • مطالبی را انتخاب کنید که مناسب با سطح دانشتان باشد و همچنین مطالبی را بخوانید که نوارهای شنیداری آنها نیز در دسترس باشد یعنی آنچه را می خوانید ، بشنوید .
  • سعی کنید هر واژه یا اصطلاح را درون متن فهمیده و به خاطر بسپارید . مطالعه واژه ها درون یک متن سبب می شود تا مغز رابطه ای منطقی و معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آنها را به خاطر بسپارد . در ضمن از هر دو ورودی ذهنتان یعنی گوشها و چشمها به خوبی استفاده کنید . گوش کردن و خواندن هر دو به یک میزان در یادگیری تاثیر می گذارند .
  • هر روز یک اصطلاح یا ضرب المثل را به خاطر بسپارید .
  • به انگلیسی فکر کنید و صحبت کنید . این کار در ابتدا مشکل به نظر می رسد ولی رفته رفته با وسعت دایره واژگانی تان آسانتر می شود .
  • هر مطلبی را با هر موضوعی با شرط اینکه متناسب با دانش شما باشد ، مطالعه کنید . شاید برای شروع ، مطالعه داستانهای ساده شده ( simplified stories ) که بر اساس آسانی و دشواری سطح بندی شده اند ، مناسب باشد .

اکثر کسانی که در دوران مدرسه از زبان انگلیسی بهره ای نمی برند به علت ناآگاهی از اهمیت آن است . همین افراد وقتی وارد دانشگاه می شوند و می بینند که زبان علم دنیا و اینترنت و رسانه ها انگلیسی است ، بیشترین انگیزه را برای یادگیری زبان انگلیسی پیدا می کنند . بسیاری از دانشجویان ، حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس خود را تمام می کنند بدون آنکه توانایی ترجمه حتی یک متن انگلیسی ساده را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی و همان ها می شوند استاد دانشگاه .
امروزه یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت انکار ناپذیر است چرا که زبان انگلیسی ، زبان علم است و آموزش رشته های مختلف در سطوح عالی و تولید علم به زبان انگلیسی صورت می گیرد . قابل ذکر است که زبان انگلیسی بسیار فرار است و اگر هر چند وقت یک بار تمرین نکنیم از یادمان می رود به خاطر همین هر هفته باید وقتی را برای تمرین کردن زبان انگلیسی در نظر بگیریم و تمرینهایی را انجام بدهیم . زبان انگلیسی به یک yes و no خلاصه نمی شود و باید برای فراگیری آن تلاش کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست